x
x

EduHoryzonty

Zarządzanie oświatą w sercu Europy

13-14 listopada 2019 r. Zakopane


Dwa dni dyskusji, wymiany wiedzy, pomysłów i doświadczeń w zakresie zarządzania oświatą – to właśnie czeka nas na kongresie EduHoryzonty!Podczas pierwszej edycji wydarzenia pod hasłem „Zarządzanie oświatą w sercu Europy”, przyjrzymy się zarówno tematom ściśle finansowym, np. sposobom przeciwdziałania rosnącym kosztom utrzymania oświaty, jak i tematom dotyczącym rozwijania kompetencji interpersonalnych: zagadnieniom związanym z budowaniem relacji samorząd–szkoły, motywowaniem pracowników oświaty oraz rolą samorządowców jako oświatowych liderów.

Inspirację do kształtowania lepszej edukacji będziemy zaś czerpać od najlepszych – nasz gość z Finlandii opowie o tym, na czym opiera się sukces oświaty w tym kraju.

Serdecznie zapraszamy włodarzy gminnych, dyrektorów, kierowników i naczelników wydziałów oświaty jednostek samorządowych do udziału w wydarzeniu i wspólnej debaty nad przyszłością edukacji.

Wyzwólmy razem VULCAN nowych możliwości!

Do zaproszenia na Kongres przyłącza się także Jacek Różycki Prezes VULCAN sp. z o.o.
Dlaczego warto?

dlaczego warto wziąć udział


Patronat honorowy

partnerzy EduHoryzonty

Program spotkania

Dzień 1

10:30-11:30

Przyjazd i zakwaterowanie uczestników

11:30 -11:45

Otwarcie Kongresu

11:45 - 12:15

Zmiany w organizacji i finansach oświaty samorządowej w ostatnich latach ze szczególnym uwzględnieniem skutków reformy. Dlaczego oświata kosztuje coraz drożej?

Wykład: Mariusz Tabor


Podczas spotkania porozmawiamy na temat luki, jaka istnieje między wydatkami a dochodami oświaty samorządowej. Odpowiemy też na pytanie, jakie są główne uwarunkowania gwałtownego wzrostu tej luki.

12:15- 13:45

Jak budować relacje pomiędzy samorządem i szkołami?

Wykład: dr Joanna Heidtman


Pomimo partnerskich relacji pomiędzy samorządami a szkołami bywają też sytuacje bardzo trudne, których rozwiązanie wymaga dużych umiejętności negocjacji i dochodzenia do porozumienia. Podczas wykładu przyjrzymy się temu, jakie sposoby komunikowana się i współpracy można wybrać i doskonalić, żeby te trudne sytuacje rozwiązać.13:45 -14:45

Lunch

14:45 -15:30

Jak działa oświata w Finlandii i dlaczego odnosi sukcesy?

Gość z Finlandii

15:30 - 16:30

Jak mądrze wydawać pieniądze na oświatę?

Dyskusja panelowa, prowadzący: Marek Konieczniak


W trakcie dyskusji z udziałem przedstawicieli samorządów i eksperta VULCAN omówimy temat wydatków oświatowych. Zastanowimy się na tym, za co warto płacić w oświacie, a za co nie. Poszukamy również odpowiedzi na pytanie gdzie można szukać pieniędzy na oświatę.


16:30- 16:45

Przerwa

16:45 -18:00

"Swoją drogą" - wykład motywacyjny

Wykład: Tomasz Michniewicz


Wykład to historia inspirującej wyprawy do dżungli w Afryce. Księgowy z dużej korporacji w ciągu jednego dnia ląduje w zupełnie innym świecie i musi sobie radzić w lesie deszczowym. Zabawna, pełna anegdot historia o tym, jak dużo zależy od nastawienia do sytuacji, jak reagujemy w obliczu wyzwań i jak ważna jest otwartość, szczerość i wzajemny szacunek, nawet jeśli się bardzo różnimy.


Zdjęcia pochodzą ze strony: www.tomekmichniewicz.pl

18:00 - 20:30

Czas wolny, możliwość skorzystania z atrakcji hotelu: Strefa Aqua, Strefa Relaksu i inne

Od 20:30

Uroczysta kolacja i atrakcje wieczoru

Dzień 2

8:00 - 09:30

Śniadanie

09:30- 10:15

Jak stworzyć i realizować wizję oświaty w samorządzie?

10:15 -11:15

Szacowanie subwencji ostatecznej na rok 2020 po otrzymaniu informacji o subwencji wstępnej.

Wykład: Grzegorz Pochopień


O tajnikach naliczania subwencji oświatowej opowie prowadzący, który jako dyrektor w MEN był odpowiedzialny za naliczenie części oświatowej subwencji ogólnej. Podczas wykładu zostaną wyjaśnione zasady podziału i przyczyny otrzymywania subwencji o określonej wysokości oraz zależność wysokości subwencji od nauczycieli zatrudnionych przez dyrektorów szkół. Uczestnicy wykładu poznają sposoby szacowania subwencji ostatecznej na podstawie subwencji wstępnej oraz metody planowania wieloletniego dochodów subwencyjnych. Porozmawiamy również o metryczce subwencyjnej - jakie informacje zawiera i jak można je wykorzystać w działalności samorządu.

11:15-11:45

Jak optymalizować zatrudnienie pracowników administracji i obsługi? Czy CUW jest rozwiązaniem?

Wykład: Barbara Kołcio

11:45 - 12:15

Przerwa

12:15 - 13:15

Koszty organizacji pomocy psychologiczno- pedagogicznej w szkołach i przedszkolach

Dyskusja panelowa, prowadzący: Marek Konieczniak


Wstępem do dyskusji będą dane statystyczne, które pokażą ile kosztuje pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkołach i jak zwiększa się liczba uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych. Następnie zajmiemy się interpretacją zapisów Rozporządzenia MEN i podejmiemy temat sposobu finansowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej (dodatkowe godziny czy godziny z puli dyrektora szkoły).

13:15 -14:00

"Chmura" jako środowisko rozwiązań dla samorządowej edukacji. Czy to legalne? Czy to bezpieczne?

Wykład: Radosław Wiktorski


Współcześnie w rozwiązaniach informatycznych od „chmury” nie ma odwrotu. Ale „chmura” „chmurze” nie jest równa. Podczas wykładu przedstawione zostaną kluczowe informacje o „chmurach” i opartych na nich rozwiązaniach (zarówno w aspekcie ich legalności, jak i bezpieczeństwa), które powinien znać każdy zarządzający samorządową oświatą – także, a nawet zwłaszcza, ten niebędący informatykiem.

14:00-14:10

Zamknięcie Kongresu

14:15

Obiad


Prelegenci

x

dr Joanna Heidtman

Psycholog i socjolog, trener biznesu, doradca, coach. Wiedzę i doświadczenie zdobywała m.in. w University of South Carolina i Cornell University w USA. W Pracowni Procesów Grupowych w IS UJ prowadziła przez 10 lat badania dotyczące konfliktów i dynamiki grupowej. Jako coach pracuje indywidualnie z menedżerami wyższego szczebla, specjalistami, szefami zespołów projektowych. Współpracuje jako ekspert z TVP, TVN, TVN24 Biznes i Świat.

x

Tomasz Michniewicz

Podróżnik, dziennikarz, reportażysta i organizator wypraw. Autor pięciu bestsellerowych reportaży książkowych, programu “Inny świat” w telewizji TTV i audycji “Mapa świata” w Radiu Zet. Laureat nagrody Osobowość Roku, dwukrotnie nominowany do nagrody National Geographic “Traveler”. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Autor szkoleń z kontroli stresu i wystąpień publicznych oraz jeden z najwyżej cenionych mówców motywacyjnych w Polsce.

x

Barbara Kołcio

Analityk ds. zarządzania i finansów oświaty. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z samorządami w zakresie realizacji usług doradczych m.in. dla: miasta i gminy Piaseczno, gminy Wicko, gmina Bogatynia, miasto Opole.

x

Grzegorz Pochopień

Pracował w Ministerstwie Finansów i Ministerstwie Edukacji Narodowej. W MEN przez sześć lat pełnił funkcję dyrektora departamentu odpowiedzialnego za System Informacji Oświatowej oraz za finansowanie zadań oświatowych, w tym za opracowanie corocznego algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej. Autor m.in. ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, wcześniej przepisów w zakresie tzw. dotacji przedszkolnej, tzw. dotacji podręcznikowej oraz dotacji dla szkół i placówek niesamorządowych. Absolwent matematyki finansowej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Master of Business Administration na Uniwersytecie Warszawskim.

x

Mariusz Tabor

Ekspert oświatowy firmy VULCAN. Jego domeną jest przede wszystkim organizacja i finansowanie oświaty oraz statystyka oświatowa. Autor wielu analiz, artykułów i wystąpień. Autor i współautor wielu opracowań doradczych. Współautor metody podziału budżetu oświaty i standaryzacji zatrudnienia, tzw. bonu organizacyjnego. Od wielu lat współpracuje z ZMP, m.in. był moderatorem oświatowych grup wymiany doświadczeń, jest ekspertem oświatowej części Systemu Analiz Samorządowych.

x

Jan Zięba

30 lat pracy w oświacie i dla oświaty. Fizyk z wykształcenia. Informatyk z zawodu. Doświadczenie zawodowe: pracownik Centrum Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej, nauczyciel fizyki i informatyki w technikum i liceum ogólnokształcącym, programista, menedżer w firmie przygotowującej oprogramowanie dla oświaty, projektant systemów informatycznych dla oświaty, wykładowca Studium Doskonalenie Menedżerów Oświaty. Obecnie ekspert oświatowy w firmie VULCAN.

x

Radosław Wiktorski

Ekspert zarządzania oświatą, od ponad 10 lat specjalizujący się w tematyce ochrony danych osobowych w edukacji. Doradza samorządom i szkołom w zakresie praktyki ochrony danych osobowych, zwłaszcza w kontekście wykorzystywania systemów informatycznych, będąc w tej materii jednym z najbardziej doświadczonych ekspertów w Polsce. Autor publikacji, analiz oraz wielu wystąpień konferencyjnych. Wykładowca w zakresie ochrony danych osobowych oraz zarządzania oświatą. Na co dzień związany z firmą VULCAN.


Termin i miejsce spotkania

Data: 13-14 listopada 2019r.
Miejsce: ul. Szymaszkowa, 34-500 Zakopane, Hotel Mercure Kasprowy

Zobacz hotel w którym odbędzie się Kongres:

Zobacz, jak dojechać:Koszty udziału

Cennik na Kongres EduHoryzonty

 

Koszt uczestnictwa obejmuje:


Rabat na zapisy, kto pierwszy, ten lepszy

Zapisy na Kongres

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zapisów

Zapisz się na Kongres
goraprzewiń do góry